Bardzo często przy montażu żaluzji fasadowych stosowane są osłony z blachy łaczonej z dwóch elementów - części montowanej do elewacji przed montażem systemu żaluzji fasadowej oraz części montowanej po montażu systemu. Ten typ osłony polecany jest z uwagi na wygodne dojście do mechanizmu podczas montażu, a także w przypadku ewentualnych przeglądów serwisowych.
Głównym elementem prowadzenia bocznego są prowadnice wyprodukowane z aluminium metodą wytłaczania. Dostępne są prowadnice pojedyncze oraz podwójne stosowane w przypadku zestawu żaluzji. Do zamocowania prowadnicy do stolarki lub konstrukcji budynku służą uchwyty prowadnic. W prowadnicach prowadzone są lamele przy pomocy prowadników wykonanych z aluminium.
Głównym elementem prowadzenia linkowego jest linka stalowa w kolorze szarym o średnicy 3,2 mm, pokryta warstwą ochronną z tworzywa sztucznego przeprowadzona przez otwory we wszystkich lamelach pakietu żaluzji. Zamocowana jest w uchwycie mocowania prowadzenia linkowego z wykorzystaniem zaciśniętej tulei oraz sprężyny gwarantującej właściwy naciąg linki.
Podstawowym elementem sterującym w żaluzji fasadowej jest mechanizm korbowy z przekładnią kardana 90° lub 45° . Mechanizm ręczny jest obecnie dosyć rzadko stosowany z uwagi na powszechną dostępność napędów elektrycznych umożliwiających podpięcie systemu żaluzji np. do zabezpieczenia typu czujnik wiatrowy. Osobom, które mimo wszystko zdecydują się na zakup żaluzji fasadowej z napędem ręcznym warto przypomnieć o sposobie przeprowadzania mechanizmu do wewnątrz pomieszczenia. W przypadku montażu żaluzji fasadowej we wnęce okiennej pręt sześciokątny lub kwadratowy przepuszczany jest przez ościerznicę okna a korba umieszczana jest wewnątrz pomieszczenia po lewej lub prawej stronie we wnęce okiennej. W przypadku montażu żalizji fasadowej na elewacji przepust należy wykonać przez całą grubość muru i wówczas przegub i wyjście korby wewnątrz mieszkania wychodzi na ścianie (jest to dosyć inwazyjne rozwiązanie, jeżeli chodzi o wygląd pomieszczeń dlatego również bardzo rzadko stosowane)
Obecnie najpopularniejszym sposobem sterowania żaluzjami fasadowymi jest silnik elektryczny. Owszem, przed montażem wymaga on zaplanowania doprowadzenia odpowiedniej instalacji elektrycznej, ale ta inwestycja szybko procentuje przy eksploatowaniu żaluzji.
Oferowane przez firmę KM Project żaluzje mogą być wyposażone opcjonalnie w napędy elektryczne marki SOMFY lub GEIGER. Obie marki mogą się poszczycić wieloletnim doświadczeniem w produkcji napędów do żaluzji fasadowych z sukcesami jeżeli chodzi o bezawaryjność systemu.
Jeżeli zdecydowaliśmy się, że wyposażymy nasze żaluzje w silniki elektryczne pozostaje już tylko jedna kwestia - sterowanie. Technologia w ostatnich latach mocno się rozwinęła, a razem z nią możliwości, jakie nam daje, również w kwestii sterowania osłonami.
Podstawowym modelem napędu elektrycznego żaluzji fasadowych są silniki kablowe. Możemy sterować nimi w prosty sposób za pomocą klasycznych przełączników naściennych lub (rozwiązanie obiektowe) za pomocą linii niskonapięciowej IB, która umożliwia sterowanie centralne (kilkoma żaluzjami naraz) lub zastosowanie dodatkowych czujników (czujnik wiatrowy, czujnik słoneczny itp). Żaluzje wyposażone w przełączniki z serii IB mogą również zostać podłączone do centrali sterującej spełniającej funkcje inteligentnego budynku Tahoma SOMFY
Coraz większym zainteresowaniem cieszą się rozwiązania radiowe, głównie ze względu na wygodę oraz niezawodność podczas użytkowania. Silniki z wbudowanym odbiornikiem radiowym (SOMFY) lub zewnętrznym odbiornikiem radiowym możemy sterować za pomocą pilotów zdalnego sterowania, czujników pogodowych, lub sterowników czasowych bez konieczności dodatkowego przeciągania przewodów do każdego z tych urządzeń z osobna. To rozwiązanie jest szczególnie polecane osobom, które na montaż żaluzji fasadowych decydują się w już istniejącym, zamieszkanym budynku. Rozwiązania radiowe pozwalają sterować pojedynczymi żaluzjami lub ich grupami (jeden kanał pilota może obsłużyć do 20 napędów jednocześnie) bez konieczności prowadzenia przewodów wewnątrz pomieszczeń.
Warto wspomnieć również o nowoczesnym systemie sterowania żaluzjami roletami oraz serią innych urządzeń za pomocą odbiorników WiFi zaprojektowanych, oraz wyprodukowanych przez Polską firmę BleBox. Rozwiązania BleBox doskonale nadają się do integracji z kablowymi silnikami oraz przełącznikami kablowymi, które następnie możemy wysterować za pomocą aplikacji w naszym smartfonie, tablecie lub komputerze stacjonarnym. Rozwiązania BleBox umożliwiają integrację sterowania roletami, żaluzjami, bramami oraz masą innych urządzeń w inteligentnym domu. Więcej szczegółów uzyskają Państwo na stronie producenta systemu BleBox.